Publiczne Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Leśnicy funkcjonuje od 1 września 1999 roku i jest jedyną tego typu szkołą na terenie gminy. Szkoła mieści się przy ulicy Nad Wodą 15. Jest częścią wielkiego kompleksu noszącego nazwę Centrum Edukacji Ekologicznej i Kształtowania Krajobrazu Historycznego.Obecnie uczy się tutaj 196 uczniów w 9 oddziałach. Uczy nas 23 nauczycieli. Uczniowie dojeżdżają tu z całej gminy. Najważniejszymi elementami kształcenia w naszej szkole są: regionalizm, ekologia i edukacja europejska, informatyka. Uczniowie uczą się dwóch języków obcych - niemieckiego i angielskiego. Posiadamy dwadzieścia sal lekcyjnych, dwie pracownie komputerowe, salę gimnastyczną, świetlicę. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych tj.: SKS, koło j.niemieckiego, koło matematyczne, koło chemiczne, koło biologiczne, koło polonistyczne, klub ekologiczny, klub europejski, redakcja gazetki "Nudy z Budy". Nasze gimnazjum ma za zadanie wyrównywanie szans nauczania wszystkich uczniów z naszej gminy.

Nauczyciele w naszej szkole:

Rigol Joanna - informatyka, doradztwo zawodowe, dyrektor
Lamber Joanna - matematyka, wicedyrektor